Práce online

Vždycky jsem si říkala, že když budu dávat ve škole pozor, tak jsem to vyplatí, protože ten, kdo je skvěle vzdělaný, tak si potom může vybrat, jestli půjde pracovat nebo jestli půjde na vysokou školu. Můj sen byl vždycky vysoká škola. Protože moje sestřenice a bratranec měli oba dva vysokou školu ekonomickou a bratranec navíc taky technickou. Ten si udělal dokonce dvě vysoké školy. A chtěl přesně ekonomickou a technickou, protože bratrance hodně baví počítače a práci na počítači, ale taky samozřejmě počítačové hry. Proto taky můj bratranec a taky sestřenice skvěle ovládají informační technologie a počítače obecně. A oba dva moc rádi hrají počítačové hry a já nejsem výjimka. Pamatuji si třeba na legendární hru Nosferatu.

Taky ráda pracuji v kolektivu.

A to byla Nosferatu hra, kterou jsem hrála úplně jako první, když jsem dostala počítač. To ještě nebyla tak moc rozšířená znalost o informační technologii a práce třeba s Excelem anebo různým Wordem. Nyní je to už úplná klasika. A já mohu potvrdit, že ze začátku práce s počítačem a Excelem nebo celkově informační technologií pro mě byla naprosto složitá a nepochopitelná.

Někdy pracuji na home office.

Někdy jsem si říkala, že na vysokou školu kvůli počítači nepůjdu, protože informační technologie absolutně nezvládám. Řekla jsem si, že mi bude stačit ekonomická škola střední. Nakonec jsem to ale nevzdala a nyní mám vysokou školu. A jsem rád, že jsem to zvládla a nevzdala jsem to. A já vám doporučuji, abyste se pořádně naučili na počítači, protože v práci informační technologie budete rozhodně hodně potřebovat. Já jsem si říkala, co bych asi tak dělala, kdybych třeba například vůbec neuměla zacházet s počítačem. kde bych nyní asi tak byla? možná bych asi prodávala v obchodě nebo pekla pečivo. Zajímavá práce. Ale nakonec jsme ráda, že umím s informační technologií práci s počítačem. 

Viry v počítači

Vždycky jsem měla ráda informační technologie. Informační technologie je opravdu zajímavá a zvláštní tím, že ji využívá opravdu mnoho lidí. A víte vůbec, co to je? Informační technologie je o tom, když třeba máte doma počítač a zajímáte se o něj. A já doma samozřejmě počítač mám, a to včetně notebooku a taky tabletu. A abych pravdu řekla, tak jsem jednou stalo, že se mi počítači tablet úplně zaviroval. Vůbec jsem nevěděla, jak se to mohlo stát a byla jsem opravdu hodně naštvaná. Takže jsem řekla svému příteli, jestli by mi tohle nemohl opravit, protože jsem vůbec nemohla pracovat online z domu.

Taky pracuji z domu.

Taky bylo opravdu špatné, že moje děti se nemohly učit přes počítač. Byla zrovna taková ta korona krize, že se každý učil doma přes počítač. Takže bylo velice smutné, že se nám počítač ani tablet vůbec nešel. Děti z toho byly velice nešťastné a já taky, protože jsem takhle přišla zbytečně o velké peníze. Děti v se zameškaly opravdu spoustu hodin do školy, protože se nám všechno podařilo spravit asi až po deseti dnech. A vůbec nevím, jak by se nějaký virus v počítači a v tabletu vzal, takže příště už jsem si dala veliký pozor, jaké soubory otevírám.

Můj počítač byl zavirovaný.

Nakonec z dětí to vylezlo tak, že děti si hrály nějakou hru na počítači, takže tím asi otevřely i nějaký vir. Takže už rozumím, že informační technologie není jenom o zábavě anebo vědomostech na počítači, takže stačí otevřít nějaký špatný soubor a ihned máte zavirovaný počítač. Myslím si, že to byl trojský kůň, a ještě jeden malware, ve kterém se vůbec nevyznám, takže jsem nakonec ráda, že mi to pan opravář zpravil. A jsem taky přišla o další dva tisíce korun za opravu počítače a tabletu, ale nakonec jsem ráda, že moje děti učivo dohnaly a já jsem si vydělala peníze rychle zpátky. Taky jsem potom jsem pracovala od rána do večera. 

Mobily a jejich rozbití

Pojďme si říct, že mobilní telefony lidem většinou vydrží méně let než počítače. Mobilní telefony u sebe nosíme pomalu každý den. Ať už do práce, do školy, ven s kamarády, do kina, do restaurace, k lékaři, no prostě kamkoliv. Takže je používáme každou chvíli, co se nám naskytne. Jenže tím každodenním používáním se mobilní telefony opotřebovávají a častokrát i rozbíjí. Nejvíce se rozbíjí iPhone od Apple. Na ty stačí silněji položit další mobil a už se vám může přední či zadní část mobilu rozbít. u Xiaomi, Samsungu a jiných značek mobily vydrží déle.  

it

Pro delší výdrž je dobré mít ochrannou fólii či tvrzené sklo na přední straně mobilu a na zadní straně nějaký kryt či obal. Nejčastěji se mobily rozbíjí, když ho dáte do nabíječky a nabíječka je zapojená v zásuvce na zemi. Pak jdete kolem, zavádíme nohou a strhnete mobil na zem. Dále to jsou nehody ve stylu, že si odložiti kalhoty a vypadne vám z nich mobil, upadne vám omylem mobil, když jdete po schodech atd. Nejhůře to dopadá právě při pádu na schodech, dlaždicích, betonu a podobných místech. Tam už pak záleží na tom, jak moc je přední či zadní strana mobilu rozbitá a zda má cenu dávat mobil do opravny nebo koupit rovnou nový. Dokonce se i stává, že mobilní telefon spadne do záchodu. No, to radši nebudeme rozebírat. Bohužel ale i to se může stát. Nebo jdete přes přechod mobil vám upadne a auto vám ho přejede. To je další z nekonečně mnoha variant. 

it

Proto je dobré si na mobil dávat velký pozor, abyste pak pomalu každý druhý měsíc nemuseli kupovat vy nebo vaši rodiče nový mobil. Pokud víte, že vám mobily často padají, tak si nepořizujte zbytečně drahý mobil, protože to mohou být zbytečně vyhozené peníze, které vám za vaši hloupost nikdo nevrátí. Pokud dospějete k tomu, že je zbytečné kupovat úplně nový mobil a chcete radši nějaký, který už někdo použil, tak to na internetu určitě najdete. 

Hudbě vpřed, aneb málo peněz za hodně muziky

Spotify

S přehledem nejpoužívanější služba v oblasti streamingu hudby je Spotify, která má přes 100 milionů předplatitelů. Aplikaci si můžete stáhnout do vašich smartphonů, počítačů, v podpoře nechybí ani některé chytré hodinky, televize, reproduktory či Xbox a PlayStation. Služba nabízí tři tarify měsíčního předplatné: Individual pořídíte za 5,99 EUR/měsíc, Family pro až 6 členů rodiny za 8,99 EUR/měsíc a studentské předplatné za 2,99 EUR/měsíc. Spotify má také perfektní doporučování hudby, která by se vám mohla líbit, sestavuje playlisty namíru podle žánrů, které nejčastěji posloucháte. Služba také nabízí velkou sbírku podcastů, které jsou od hudby přehledně odděleny. Mezi hlavní nevýhody patří chybějící možnost poslechu všech stažených skladeb v zařízení nebo méně vstřícná uživatelská podpora.Spotify na Androidu

Apple Music

Narozdíl od Spotify ve službě nenajdete podcasty, nabízí však online rádio Beats 1, které vysílá 24 hodin denně a kromě hudby zde můžete slyšet rozhovory s některými umělci. Dokáže vám také vytvářet playlisty namíru, není to ale tak dobře propracované a přesné jako u Spotify. Na druhou stranu se můžete těšit na ručně sestavené seznamy skladeb. To vše za 69 Kč měsíčně pro studenty, 149 Kč pro jednotlivce a 229 Kč pro rodiny. Asi největší nevýhodou po méně přesném sestavování playlistů je nekompatibilita s některými zařízeními. Do Apple ekosystému zapadá služba perfektně, poté už ale podporuje jen Android smartphony, počítače a některé chytré reproduktory.Ikona YouTube

YouTube Music a YouTube Premium

YouTube Music výrazně nepřevyšuje své konkurenty téměř v ničem, asi jediná výhoda je to, že se na každý den vytváří mix oblíbených skladeb a pokud jej máte stažený, staré písničky se z telefonu odstraní. Pak si ale můžete zakoupit YouTube Premiu, které kromě hudební služby zpřístupňuje obsah celého YouTube bez reklam a s možností stahování. Studentská cena YouTube Music vyjde na 79 Kč za měsíc, YouTube Premium za 109 Kč, základní tarif stojí 149, respektive 179 Kč a rodinný pořídíte za 229, respektive 269 Kč. Kompatibilita je poměrně slušná, obrovská nevýhoda je však vytvoření pouze jednoho mixu vaší oblíbené hudby, pokud tedy posloucháte více žánrů, ideální to rozhodně není.

Tidal

Zde bych začal největší výhodou, kterou je bezpochyby možnost streamovat hudbu ve kvalitním bezztrátovém formátu o frekvenci až 96kHz/24bit. Za to si připlatíte 19,99 dolarů pro jednotlivce, 29,99 dolarů pro rodinu nebo 9,99 dolarů pro studenty, ceny běžných tarifů jsou pak nastaveny na 9,99 dolarů, 14,99 dolarů a 4,99 dolarů. Na kvalitní formáty však potřebujete výrazně dražší audio příslušenství, v případě, že jej nevlastníte, rozdíl ve zvuku téměř nepoznáte. Jinak není Tidal tolik zajímavý pro investici, jelikož kromě skvělé kvality nenabízí nic zajímavého.

Dron – populární hračka i dobrý sluha?

Existuje celá řada využití technologie dronů, která může být prospěšná, stejná řada ale těch, která nám naopak mohou uškodit, sebrat soukromí, ohrozit bezpečnost.
Využití vojenské, letecké průzkumy, pomoc při pátrání či záchraně, doručování zdravotnického materiálu do těžko přístupných oblastí, kontrola technického stavu budov, praktický význam v průmyslu či zemědělství a další. Tehdy jsou drony šikovnými pomocníky. Zvlášť když je možné k dronům připojit různé typy snímačů pro získání důležitých informací, například snímače optické, teplotní, chemické, infračervené a další.dron při záchraně.jpg
Drony však mohou „upustit“ na zem mnoho nebezpečných a nežádoucích látek, a to v místech, kde to opravdu není zapotřebí. Využití najdou i zloději, snadněji zmapují terén a vysledují pohyb v domě před připravovanou krádeží. Nemluvě o hackerech, špionech nebo třeba teroristech, kteří mohou zneužít drony k ohrožení veřejné bezpečnosti, například na letištích­. Zde již užitečnost dronů v pozitivním smyslu značně pokulhává. 
Další otázkou je, jak limitovat používání dronů u zvědavých majitelů dronů, kteří je používají k tomu, aby sami zjistili, jaká je situace např. v místě dopravní nehody, či třeba při požáru. Drony mohou nezodpovědným chováním svých majitelů výrazně komplikovat práci záchranným složkám.dron pomáhající v zemědělství.jpg
Jak tedy s drony a bezpečností kolem tohoto tématu naložit?
Je potřeba vyvíjet systémy, které budou včas varovat před drony a detekovat je. Důležité je, aby se vyvíjel software pro drony, který bude komplexně vyhledávat „nebezpečné drony“, který bude mít zabudován mnoho senzorů poskytujících ucelenou informaci, na základě, které by se aktivoval obranný systém, případně zalarmovala bezpečnostní služba. Vzdušná ochrana budov by se v budoucnu měla stát samozřejmostí, stejně jako ploty či kamerové systémy.
Měli bychom se řídit selským rozumem a dát bezpečnosti a ochraně soukromí nejvyšší prioritu.