Jako mladá maminka, jsem přišla jako slepá k houslím k požadavku syna. Syn chodí do první třídy. Odpoledne chodí do družiny a nyní mě i manžela požádal, že by rád vlastnil mobilní telefon. Přišel odpoledne smutný, víš maminko mě se už ve družině stýskalo, já už chtěl domů. Paní učitelka mi říkala, že mám vydržet. To byl náš první impuls začít přemýšlet. Zda už telefon nepořídit. Už od předškolních let, je zvyklý, že mu svůj chytrý telefon půjčuji. Vždy  na pár minut. U lékaře,  v čekárně na autobus, když byl nemocný a měl ležet v postýlce a nebo když jsem přišla z práce a už si potřebovala na pár minut odpočinout od her a povídání. Říkáte si co dělá tak malý kluk na mobilním telefonu. Kouká se na pohádky, zavolá babičce nebo dědečkovi přes messenger.  Má nainstalovanou aplikaci s logopedií, online puzzle, audio pohádky před spaním. 

Mobil pro dítě.

S tímto přichází otázka kolik času by měl malý školák možná i předškolák trávit na mobilním telefonu. My jsme nastavili režim. Přes  podzim, zimu skoro každý den  20 minut a přes jaro a léto podstatně méně. Třeba i jednou do týdne. Když se přijde z koupaliště, tělíčko si  rádo odpočine u ledové limonády v pelíšku u mobilu. U pohádky od pana Čapka, syn miluje pohádku O pejskovi a kočičce.

Škola
Pojďme, ale zpátky k požadavku syna. Telefon do první třídy? Ano nebo ne. Za mě i manžela, ano! Ale musí se nastavit pevné hranice. Učíme syna telefon využít až v situaci kdy ho opravdu potřebuje. Naučí se zodpovědnosti, že telefon se nesmí ztratit, že se musí pravidelně nabíjet. Zatím telefon nemá žádné funkce jako aplikace, hry a mobilní čísla kamarádů. To všechno přijde. Ano za čas. Začínáme postupně. Jen ať si přijde na to, že telefon má ve školní tašce své místo. Že, když ho bude používat ve vyučování, nebo si nevypne zvonění přijde poznámka. Dali jsme mu velkou důvěru. Je už přece školák.

Rodina, místo kde si můžeme věřit

Kontrola aktivit
Dnešní chytré telefony, mají v sobě zabudované GPS sledování, víme tedy kde náš školáček je. Díky rodičovskému zámku, víme které aplikace využívá. Kolik času stráví na svém chytrém telefonu. 
A co vy dáte vašemu školáčkovy také důvěru?