Když si pořídíte v Brně klimatizaci, může vás to svádět k tomu chladit se v parném létě podobně, jako zelenina v chladničce. Teoreticky to možné je e, klimatizaci lze nastavit na velmi nízkou teplotu, až vás to bude nutit oblékat svetr a teplé ponožky, ale my bychom se rádi pozastavili nad tím, že někteří lidé hazardují se svým zdravím, pokud to s ochlazováním vzduchu přehánějí.

klimatizace v domě

Lékaři se shodují na tom, že by teplota vzduchu uvnitř místnosti, kde je v provozu klimatizace, neměla přesáhnout maximální rozdíl pěti stupňů Celsia mezi vnitřním a venkovním prostředím. Jestliže se uvnitř místnosti pohybujete celý den a nevycházíte ven, v zásadě je to zcela v souladu s naším zdravím, ale v okamžiku, kdy střídavě přecházíte z jednoho prostředí do druhého, vzniká teplotní šok, na který lidské tělo musí náležitě zareagovat.

bytová klimatizace

Nejhůře jsou na tom lidé chronicky nemocní a dříve narození a také malé děti a ženy v těhotenství. Velmi nebezpečné je to pro osoby s chorobami srdce a cév, pro něž je taková situace ohrožením života a může vyvolat infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu.

Klimatizaci požívejte pro nižší teplotní rozsahy zejména v noci, kdy spíte, nikam nepřecházíte, a pokud ano, venku je tou dobou mnohem chladněji. V noci můžete mít v ložnici např. 23 stupňů Celsia, ale přes den, kdy je venku např. 32 stupňů, si vzduch v místnosti udržujte na minimální teplotě 27 stupňů Celsia.

Nebezpečí úpalu

Mít doma klimatizaci se ovšem vyplácí i tehdy, pokud vzduch v místnosti chladíte pouze o pár stupňů, protože se tím zabrání nebezpečnému úpalu. Úpal je přehřátí organismu vlivem delšího pobytu v příliš teplém prostředí, kdy není možné udržet přirozenou termoregulaci organismu a dojde ke zvýšení tělesné teploty. Jestliže je pak horečka příliš vysoká, postižená osoba (nebo zvíře) může i zemřít. Toto je nebezpečné např. v situaci, kdy zapomenete psa na parkovišti na zadním sedadle v autě.