Naše tělo potřebuje vitamíny, ke svému fungování. Tyto vitamíny se dají získávat skrze pestré stravování, dostatek pobytu na slunci a podobně. Někdy ale naše tělesná schránka vyžaduje větší dávku určitého vitamínu. Například v zimě je těžší získávat vitamín D, jelikož trávíme více času uvnitř a naše tělo si nevytváří dostatek tohoto prvku. Potravina, která je hojným zdrojem vitamínu D jsou ryby. Vůbec nejbohatší zdroj je rybí tuk.

sluneční svit

Nedostatek jakéhokoliv vitamínu v našem těle se může začít projevovat. Tyto projevy jsou velmi různé a jedná se ku příkladu o vypadávání vlasů, lámající se nehty, zhoršené trávení, zvýšená nemocnost a podobně. Nelze však při nějakém z těchto projevů stoprocentně identifikovat zdali se jedná o úbytek vitamínu souvisejícím s touto tělesnou funkcí. Může se jednat i o mnohem komplexnější problém našeho těla.

Nedostatek určitých vitamínů se dá zjistit laboratorně rozborem krve. Úspěšné zjištění nízkých hladin prvků v našem těle může napomoct zdárné diagnóze a včasné léčbě jakéhokoliv problému.

škála vitamínů

Nejlepší způsob dodávání potřebných vitamínů tělu je skrze pestrou a vyváženou stravu. Dalším způsobem jak doplňovat vitamíny je požívání doplňkových tablet. U těchto pilulek je velmi důležité dodržovat doporučené denní dávkování, jelikož předávkování jakýmikoliv léky způsobuje více škody než užitku. Také je nutné dbát na dobrou kombinaci těchto léků s například dlouhodoběji branými léky na chronická onemocnění. Vitamíny většinou nezpůsobují vedlejší účinky, ani nepůsobí problémy při kombinaci, ale vždy je lepší možností se poradit s lékárníkem popřípadě přímo s lékařem.

Zůstává všeobecnou pravdu, že je lepší investovat náš čas a energii do prevence nežli do řešení již vzniklého problému. Tělo máme jen jedno a zdraví rovněž a vyplatí se dbát na jeho dobrou kondici.