Zamysleli jste se někdy nad tím, jak zdravotně handicapovaní pracují s počítačem? Velkou pomoc jim prokazují firmy zabývající se přístupností webových stránek a asistivními technologiemi. Mezi tyto patří i pomůcky, které usnadňují komunikaci s počítačem. V současné době, kdy internet a komunikace přes něj je neodmyslitelnou součástí života, výrazně zkvalitňují život postiženým, zmírňují pocity osamocení či vyloučení ze společnosti.Braillovo písmo.jpg
Při vytváření asistivních technologií pro zdravotně postižené je velmi důležitá úzká spolupráce přímo s nimi. Dále je potřeba interdisciplinární přístup. Zrakově handicapovaní mohou velmi zdatně pomoci při vytváření přístupných webových stránek či mobilních aplikací. Zrakově postiženým, kteří trpí poruchou vidění či ztrátou zraku, usnadňují práci s PC mnohá přizpůsobení. 
Pro postižené je zásadní, aby webové stránky nebyly pro uživatele plné překážek. Například nepřehledná struktura webu může být jednou z nich nebo nemožnost ovládání pomocí klávesnice, kterou mají postižení uzpůsobenou pro orientaci hmatem.
Zájem o přístupný web pro postižené vzrůstá. Takový web může být totiž i konkurenční výhodou, a to i z důvodu, že tyto webové stránky jsou přístupnější i straším lidem a také všem uživatelům mobilních zařízení. Dle zákona mají být i webové stránky a mobilní aplikace státních institucí (povinné subjekty) přístupné. Jedná se například o stát, územní samosprávní celky, právnické osoby zřízené státem, státní vysoké školy a další. Novela zákona specifikuje technické požadavky na přístupnost normou, která vychází z mezinárodního standardu, velmi rozšířeného a osvědčeného. Na tento standard je navázána další informační infrastruktura.
Základními principy přístupnosti se rozumí vnímatelnost, ovladatelnost, srozumitelnost a stabilita.
Na závěr několik doporučení pro tvůrce webových stránek:slepec s holí.jpg

  • Věnujte se sémantice, tedy významu slov a znaků.
  • Text, který zdůrazňuje významovou informaci, by měl dostatečně kontrastovat a být čitelný.
  • Nezapomeňte, že vizuální aspekty stránky není handicapovaný schopen vnímat.
  • Podkresové zvuky na web nepatří, případně se musejí dát vypnout, nebo nesmí přehlušit mluvenou informaci v popředí.
  • Zamezte, aby se prováděli na webu jakékoliv akce svévolně, bez spuštění uživatelem.
  • Snažte se, aby vše bylo kompatibilní s přístupovými zařízeními.