Časy, kdy se na jaře a na podzim v zahradách dělaly ohně, které zlikvidovaly vše, co jsme potřebovali ze zahrady odstranit, jsou dávno pryč. Zvyk, který otravoval sousedy, často se stával příčinou lokálních požárů a připravoval nás o hmotu, kterou můžeme využít velice přínosným způsobem, už je skoro ve všech českých lokalitách přímo zakázaný místními vyhláškami. Téměř ze všeho, co končilo v hromadě popela se dá vyrobit kompost, a to během několika měsíců.

domácí odpad vhodný ke kompostování

Některé lokality vyšli obyvatelům vstříc a založili obecní kompostárny, kam obyvatelé můžou odkládat zpracovatelný materiál a za symbolickou cenu si pořizovat do svých zahrad tolik potřebný kompost. V takto velkých a profesionálně vedených kompostárnách se odpad zpracovává díky vysokým teplotám a řízenému provětrávání mnohem dokonaleji než v domácích podmínkách. Kdo nemá tuto možnost, musí si vystačit s domácím kompostérem na zahradě.

Kompostér si můžeme vyrobit anebo si ho rovnou koupit z recyklovaného plastu. Hotový kompostér má tu výhodu, že biomasa v něm uložená je chráněná před nepříznivými vlivy počasí. Během dlouhých dešťů dochází v doma vyrobených kompostérech, které jsou většinou odkryté, k vyplavování užitečných živin a naopak, v suchém období dochází k vysychání a ke zpomalení procesů vedoucích k tvorbě kompostu.
čerstvý dobře vyzrálý kompost

Pro získání kvalitního kompostu můžeme do kompostéru přidat skoro všechny organické odpady z domácnosti, ze zahrady a ze dvora.

Z kuchyně se do kompostu hodí kávová sedlina, čajové sáčky, rozdrcené skořápky z vajec, slupky z ovoce a zeleniny, papírové kapesníčky a v menší míře i zbytky vařeného jídla, které je dobré kombinovat s větším množstvím suchého materiálu.

Ze zahrady lze využít posekanou trávu, listí, seno, plevel, piliny, dřevní štěpku, různou hlínu, popel ze dřeva.

Celý proces kompostování se urychlí, pokud použijeme přípravek přímo určený k zrychlení kompostování, který je složený z mikrobiologických kultur a enzymů, které ekologicky rozkládají odpad rostlinného původu.

Do kompostu nepatří chemicky ošetřený materiál (zbytky natřeného dřeva, slupky tropického ovoce). Kompostér má mít zajištěný kontakt s půdou ve spodní části a měl by být ve stínů a s možností občasného zavlažování.