Cestu ke psům si musí každý najít sám. Pokud pochopíte chování psa a naučíte se s ním komunikovat, je z toho přátelství na mnoho let. Pouhé soužití se psem je koníčkem, který člověku přinese hodně lásky a radosti.
Zářným příkladem je anglická královna Alžběta II, která byla ještě donedávna vášnivou majitelkou a chovatelkou psů. Svůj první pár psů dostala od svého otce v sedmi letech a celý život svou královskou smečku množila a obdarovávala štěňaty své blízké.  Patřila v Anglii k nejlepším chovatelům plemene Welsh Corgi Pembroke. Teprve v pokročilém věku se rozhodla přestat s chovem, aby ji její psi nepřežili. Společnost posledních žijících čtyřnohých přátel si užívala téměř do devadesáti let. Svou smečku nechávala běhat po paláci, brala je na cesty po světě a některé nechala i zvěčnit malíři. Její odchovanci byli i hvězdami reklamního spotu s Danielem Craigem na zahájení OH v Londýně.
pes na lavičce
Snad nejznámější celebritou spojenou se psy byla Brigitte Bardot, která celý svůj život zasvětila zvířatům a především psům. Svou hvězdnou hereckou kariéru ukončila v osmdesátých letech, aby se naplno mohla věnovat ochraně přírody a prosazování práv zvířat ve Francii. Byla hlasitou odpůrkyní zákazu držení psů na francouzské riviéře a sama ve své luxusní vile poskytla útočiště mnoha opuštěným psům. Využila své popularity a stala se tváří bojující za lepší život psů ve Francii.
I život známého herce J. P. Belmonda byl provázen psím přátelstvím. V době své aktivní boxerské činnosti si sebou do tělocvičny bral svou maličkou fenku Mayu a tvrdil o ní, že je to jediná věrná přítelkyně v jeho životě.
Welsh Corgi Pembroke
Psímu pohledu propadl v historii třeba Giuseppe Verdi a v Itálii je dodnes v domě, kde pobýval se svou ženou na zahradě hrob jeho fenky Lulu, která zemřela v roce 1867.
Manželka Napoleona Bonaparte měla velice majetnického malého mopse, který velice často ze žárlivosti útočil na Napoleona, což obveselovalo všechny v okolí a Napoleona dovádělo k šílenství. On sám obdivoval psy, kteří doprovázeli jeho vojáky a byli stateční během bojů.