Každá firma musí sídlit na určité adrese. Musí to tak prostě být, jelikož kdy by y taková firma sídlo neměla, nikdo by ji nenašel. Zákazníky počínaje a třeba státními úřady a dalšími institucemi konče. A firmy určitě k nalezení být musí, neboť kdybychom je neměli kde kontaktovat, těžko by tyto nalezly aspoň nějaký smysl své existence. Nikdo by v nich neutrácel, kdyby nevěděl, kde že se u nich dá utrácet, nikdo by je nemohl třeba ani kontrolovat, zdaňovat a co já vím, co všechno ještě.

Když se tedy někdo rozhodne podnikat, samozřejmě si zakládá svůj podnik, a to na určitém konkrétním místě, kde bude tento sídlit. Přičemž se často vystačí se sídlem na stejném místě, kde ona firma také vykonává svoji činnost, kde se pracuje, vyrábí, obchoduje atd.

firemní byrokracie

Ale někdy podobný objekt není jako sídlo firmy vhodný. A někdy dokonce podnikatel nemá vůbec žádné místo, které by jako sídlo své firmy zaregistroval. A to pak komplikuje nejen existenci stávající, ale i zrod nové firmy. Protože bez sídla se nejen nedá podnikat, ale ani se bez něj žádný byznys rozjet nedá. Napřed tu musí být sídlo, a až pak přichází na řadu všechno ostatní.

A když nemá někdo místo k sídlení, ale přesto podnikat chce, může si zvolit za své působiště i nejlevnější virtuální sídlo Praha. Což je, jak už i sám jeho název napovídá, tak trochu napodobenina Potěmkinovy vesnice. Je to totiž dobře vypadající cizí objekt, kam si podnikatel nechává pouze doručovat korespondenci, respektive kde může občas navíc využít i další služby, ale fyzicky zde vlastně nepodniká. Je to jenom jako sídlo.

podnikové papírování

Ale i takové ‚jenom jako‘ se leckomu hodí. Nejen k tomu, aby si mohl založit firmu i bez vlastního objektu, ale třeba i k tomu, aby vyvolával u veřejnosti lepší dojem. Protože je takové virtuální sídlo lépe vypadající než skutečné podnikatelovo působiště, které by mohlo třeba i více odrazovat než lákat.

A tak kdekdo sídlí se svou firmou virtuálně. A mimo jiné i velice levně.