Některé životní sny jdou plnit vcelku hladce, jiné potřebují daleko více úsilí, aby se staly skutečností. Jedním z tak trochu nedosažitelných snů je v současnosti i vlastní bydlení. Ceny nemovitostí každým rokem nekontrolovatelně rostou a pořídit si tak vlastní nemovitost v centru některém z našich krajských měst, je trochu utopie. Ne, že by to v menších městech bylo jednodušší. Jedno je ale jasné, ať už se rozhodneme pro kteroukoliv lokaci, bez cizí pomoci to nepůjde. Jen málokdo se může v dnešní době pyšnit větším obnosem peněz, který by tento „luxus“ mohl zafinancovat. Mnoho lidí pak mylně rozmýšlí, zda vsadit na osvědčenou klasiku v podobě hypotečního úvěru na bydlení nebo vsadit na poměrně nový úvěrový produkt – americkou hypotéku. Oba tyto úvěrové produkty jsou přitom diametrálně odlišné.

podpis smlouvy

Účelovost

Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma úvěry tkví hlavně v jejich účelovosti. Zatímco běžná hypotéka na bydlení je účelový produkt, který je sjednán mezi dlužníkem a věřitelem (bankou) za konkrétním účelem, čili rekonstrukcí, výstavbou případně koupí nemovitosti. Aby měla banka jistotu, že dlužník opravdu finance čerpá za předem sjednaných podmínek, musí dlužník veškeré výdaje spojené s financováním bydlení dokládat pomocí dokumentů, faktur, účtenek atd.

výstavba domu

Americkou hypotéku volí řada lidí kvůli její benevolentnosti. Jedná se o neúčelový úvěr, není tedy nutné dokládat, na co byly peníze z úvěru čerpány. Dlužník tak může peníze čerpat dle svého uvážení na větší výdaje spojené s životním stylem nebo na rychlejší plnění svých snů.

Roční úroková sazba

Podobně je to i s roční úrokovou sazbou. I když je běžný hypoteční úvěr na bydlení striktně svázán s některými pravidly, což může být dosti limitující, nabízí velmi příznivou roční úrokovou sazbu s fixací na několik let.

Oproti tomu benevolentnost americké hypotéky je do velké míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, na financování vlastního bydlení tedy o poznání méně výhodný produkt. Nicméně americká hypotéka kalkulačka Nebankovnihypoteky vám snadno vypočítá všechny důležité parametry úvěru.